Postoji dosta načina da napravite grešku prilikom pravljenja pdf-a, zato dobro pročitajte sledeće poglavlje, ovo su stvari na koje treba da obratite pažnju.
– Transparencija – svaki pdf fajl pre puštanja na ploče mora biti Flatto-van, što znači da ne sme biti transparencija, što opet znači da pdf mora biti kompatibilan sa Acrobatom 4 (koji ne podržava transparencije). Ako pdf ima transparencije možete ih flatovati na sledeći način Tools/PrintProduction/ TransparencyFlattening. Generalno najbitnije alatke su upravo na ovoj paleti (PrintProduction).
– Rezolucija – znamo da rezolucija slika treba da bude 300 dpi, ako je ispod 200 dpi slika postaje mutna, ali i ako je rezolucija prevelika fajl je nepotrebno težak, smanjenje rezolucije slike na 300 dpi možete uraditi naTools/PrintProduction/ PDF Optimizer. Postoji koristan plugin za Acrobat koji se zove QuitBox of Triks, pomoću kojeg za svaku sliku možemo znati koja joj je rezolucija kad kliknemo na nju.
– Fontovi – svi moraju biti embendovani (implentirani u pdf), to znači i ako se dobro vide na ekranu (iako nisu embedovani) kad dođe do štampe font će biti promenjen u Curier, da se to ne bi desilo ovo možete iskontrolisati na Tools/PrintProduction/Preflight .
U sekciji Download pored ostalog možete skinuti i osnovno setovanje za Acrobat (7) Preflight koje radi i na novijim verzijama, a pronalazi tekst za koji nisu embedovani fontovi, RGB slike, transparencije kao i slike niske rezolucije. Način ugradnje setovanja u Acrobat je jednostavan i ukratko opisan u tekstualnoj datoteci koju ćete skinuti zajedno sa setovanjem (a dole možete pogledati kratak video klip o načinu ugradnje i korišćenja Preflighta – u drugom video uputstvu na ovoj strani je za primer korišćen PDF u RGBu).
– OutputPreview – do ove palete dolazite na Tools/PrintProduction/OutputPreview . Ova izuzetno korisna paleta nam služi da videmo fajl po separacijama i da izmerimo procente boje. Imajte na umu da će vrlo često u kompozitnim (kolornim) pdf-ovima crna boja bušiti druge i to ne treba da vas brine jer kada vaš pdf prođe kroz naš rip svi crni vektorski objekti overprint tj. neće bušiti podlogu. Obratite pažnju na to će se na paleti OutputPreview standardno kad je pokrenete, prikazati vaš PDF bez obzira na korišćeni kolorni sistem (selektovano je “ALL”) da bi videli samo RGB objekte odaberite RGB ili ako hoćete da vidite ono što će izaći u CMYKu odaberite Device CMYK.
– Oznake na tabaku – Proverite da li ste stavili pasere (u svim bojama), cajtne, klin, oznake boja, i ako ima više tabaka oznake tabaka (Tabak 1A,Tabak 1B, Tabak 2A …)
–
–
Ugradnja našeg setovanja za Preflight u Acrobat 7
i kako kontrolisati PDF
–
–