KAKO RADITI MONTAŽU TABAKA

Kad imate neki manji format koji se montira na neki veći treba da uradite sledeće stvari:

1. Reći štamparu sledeće podatke:

– format osnovne jedinice koja se montira

– da li ima poleđinu

– koliko ste napustili za obrez

– da li se:

* savija

* biguje – biguju se ambalaže da bi se lakše savile po potrebnim linijama prilikom sklapanja.

* perforira – buše sitne rupe kao na bioskopskim kartama.

* štancuje – za štancovanje se pravi štanc alat koji služi za isecanje nekog nepravilnog oblika iz osnovnog tabaka, i to je uglavnom za proizvode koji se sklapaju (ambalaže).

* ricuje – to se radi na samolepljivom papiru (koji je kod nas poznatiji kao MUFLON), tada se osnovna jedinica štancuje do pola dubine papira tako da i dalje ostaje na papiru a lako se odlepljuje.

2. Pitajte štampara na kom formatu da montirate tabak

Obratite pažnju da postoji sirovi format papira koji se kad se obreže postaje onaj format koji mi znamo iz tabela. Ali takvi formati se ne mogu odštampati do ivica papira npr. B3 format je 50×35 cm, ali štampar koji ima B3 mašinu može odštampati (od mašine do mašine je drugačije ali je razlika po koji milimetar) 33,5×49 cm jer mu 12-15 mm odlazi za grajfer (hvataljke koje uvlače papir u mašinu) dok po širini mora biti prostora za meru (mera povlači tabak da bi pao pod 90 stepeni na grajfer), prema tome kad vam štampar kaže da namotirate na B3 format on misli na ovaj skraćeni format, zato da ne bi pogrešno razumeli, pitajte ga KOJA JE NAJVEĆA POVRŠINA KOJU MOŽE DA ODŠTAMPA? kad to saznate sve elemente postavite do tog formata.

3. Da li ide na okretanje

Što u prevodu znači – kad imamo poleđinu (npr. flajer) i kad je manji tiraž, onda se na istom tabaku stavljaju i lice i poleđina okrenuti jedno ka drugom ¨nogama¨ili ¨glavom¨ (štamparski žarkon je ¨noge u noge¨ ili ¨glava u glavu¨), da bi se kad se odštampa jedna strana, papir ponovo ubacio u mašinu, ali se tad štampa druga strana (kod jednobojne štampe se štampaju naizmenično lice pa poleđina) i vrlo bitna stvar PAPIR SE (SKORO) UVEK OKREĆE PO KRAĆOJ STRANI (ako bi papir okretali po dužoj strani to bi se zvalo ¨na tumbe¨ ali se to vrlo retko radi jer je tada potreban dupli prostor (i gore i dole) za gajfer i tada bi od B3 tabaka mogli da izvučemo umesto 33,5 cm samo 32 cm.) i još jedna bitna stvar PAPIR (SKORO) UVEK U MAŠINU ULAZI PO DUŽOJ STRANI. Kod montaže ¨Na okretanje¨ bitna stvar je da su lice i poleđina simetrični na tabaku i poželjno je da se označi sredina tabaka cajtnama (u prevodu linijama obojenim u Registrationcolor) u vrh i dno tabaka.

4. Ako montirate na jednom tabaku više različitih lica, a na drugom tabaku više različitih poleđina, obratite pažnju da ako je jedinica na jednom tabaku na levoj strani, na poleđini mora biti na desnoj strani tabaka (uzmite papir, napravite skicu, pa pogledajte na svetlosti (sijalica!) da li se poklapaju lice i poleđina).

5. Kad pravite maketu, montažni tabak pravite na sledeći način – prvo napravite špigl (maketu) i to uzmete papir A4 formata i savijate tako da polovite dužu stranu zatim ponovite to i savijanje dužu stranu na taj način smo dobili tabak od 8 strana, ako želimo tabak sa većim brojem strana onda ponovimo savijanje. Na ćoškove savijenog tabaka koji se mogu listati ispišemo brojeve za numerisanje (1,2,3,4…8), tada rasklopimo tabak i pogledamo raspored koji smo dobili i vidimo da su neki brojevi naopačke i tačno tako i treba da budu strane kad se montiraju.

6. Kad pravite montažu za manji broj strana (do 48 strane) koji se povezuju klamovanjem (prošiveni žicom), onda se pravi montaža tako što se uparuje prva i poslednja strana (npr. 1-48 zatim 2-47, 3-46, 4-45 itd.) na englesko SaddleStiched ili na srpskom TABAK U TABAK

7. Montaža koja se koristi za knjige i časopise koje su povezane lepljenjem ( na binderu ili ručno lajmovano) zove se TABAK NA TABAK presavijeni tabaci se ređaju jedan na drugi i ta montaža se koristi kod većeg broja strana.

8. Montaža koja se koristi kod knjiga koje se šiju (tvrdog poveza) zove se TABAK U TABAK , TABAK NA TABAK , u ovom slučaju se dva presavijena tabaka stavljaju jedan u drugi pa onda na druga ista takva dva tabaka, tabaci se stavljaju jedan u drugi da prilikom šivenja konac ne bi pocepao papir (u slučaju da je format stranice mali onda ne mora da se stavlja tabak u tabak jer već ima dovoljnu debljinu na prevoju)

9. Kod malih tiraža uglavnom knjiga se koristi montaža bez savijanja i zove se U KRUG, zamislite da ste uzeli 10 tabaka papira zajedno ih savili (dva puta) i onda iznumerisali, na taj način se dobijaju 4 gomilice papira koje kad se iseku stave se jedna na drugu i imate složenu knjigu, ova se montaža uglavnom koristi za male tiraže i najteže je izvesti u programima za montažu (npr. Preps) jer svaki program za montažu zasniva da se nešto mora saviti, način postoji ali je komplikovan za objasniti ljudima koji nisu duboko u materiji elektronske montaže.

Uputstva