ŠTA TREBA ZNATI O EPS FORMATU

Dosta se ljudi zbunjuju oko eps formata i to prvenstveno što eps u Photoshop-u nije isto što i u Corel-u. Kad završite stranu u Photoshop-u tad treba da je sačuvate kao EPS i to kao Photoshop DCS 2.0, kad iskoči prozor za opcije na prvom prozor

Preview: TIFF (8 bit/pixel)
DCS: Mulitple File DCS, No Composite
Encoding: JPEG (maximumquality)

Sve opcije ispod ostaviti ne isčekirane

Na taj način ste sačuvali fajl kao EPS i dobili 5 fajlova od kojih jedan ima eksetnizju EPS a ostali imaju ekstenzije K, M, Y,C tj. Photoshop je razdvojio boje, a taj peti fajl koji ima EPS ekstenziju je osmobitni prikaz sa kojim ćemo izuzetno brzo raditi u Quarku ili Corelu (bilo kom programu), ako takav fajl otvorimo u Photoshop-u dobićemo u sliku u punoj rezoluciji.

NAPOMENA !
OVAKAV EPS SE NE MOŽE KORISTITI ZA DIGITALNU ŠTAMPU JER NIJE KOMPOZITAN (KOLORAN)
Kad radimo u Corelu i želimo da EXPORT-ujemo stranu kao EPS, tad biramo :

Imageheader: WMF
Exporttext as: Curves
Colormanagment: čekiramo Colormanagement, Useprintercolor profile: Separationsprinter profile
Sendbitmaps: CMYK (ako je slika grayscale ona tako i treba slati tj. RGB)
Maintain OPI links: čekirati
Auto increasefountainsteps: ne uključivati
Fontainsteps: 350
Takav EPS kada se otvara u Photoshop-u traži da se rasterizuje, ako ga ubacite u Quark onda će te zadržati vektore (nemojte koristiti Corelove efekte jer neće proći).

Kad ubacujete bilo kakav EPS ili PS fajl u Corel onda idete na IMPORT na opciji Files of type stavite PS,PRN,EPS – PostcriptInterapreted na taj način ćete importovati EPS koji je zadržao vektore jer u suprotnom ćete da ubaciti samo prikaz EPS fajla.

Uputstva